piątek, 10 marca 2017

Życie i zakupy w Niemczech

Wybierając się na wycieczki, zakupy lub praktyki zawodowe w Niemczech warto trochę wiedzieć o kraju jak i regionie do którego się udajemy. 

Niemcy jako kraj liczy już ponad 81 milionów mieszkańców, z czego rdzennych Niemców jest około 80 procent, i jest najludniejszym krajem w Unii Europejskiej. Co najważniejsze stanowi czołowe pod względem gospodarczym i politycznym państwo Europy jako kontynentu, obok Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch oraz Rosji. Samych ciekawostek na temat tego z czego słyną Niemcy jako kraj, nie sposób wyliczyć w jednym wpisie. Z całą pewnością możemy powiedzieć, że to olbrzymie państwo, które pełne jest atrakcji przyrodniczych i kulturowych. Miasta mające ponad jeden milion mieszkańców to: Berlin, Hamburg, Monachium i Kolonia. 

Niemcy słynną z samochodów


Pierwsza myśl jaka przychodzi nam zwykle do głowy to oczywiście niemieckie samochody, które są rozpoznawane na całym świecie. Marki takie jak Porsche, Audi, BMW, Mercedes, Volkswagen czy Opel, są swoistą ikoną najwyższej jakości w branży motoryzacyjnej. Stanowią one ważne ogniwo wizerunku Niemiec jako kraju wysoko rozwiniętego. Niemiecki przemysł samochodowy jest znany na całym świecie. Jego sukces trwa już od lat 50-tych XX wieku - tzw. czasu cudu gospodarczego. Samochody „made in Germany" to wizytówki Niemiec za granicą i najczęstszy towar eksportowy. Niektóre niemieckie marki samochodów, które podbiły rynek na całym świecie, w porządku alfabetycznym: 

Audi

Spółka grupy Auto Union AG, do której należy marka Audi od 1958 roku była własnością niemieckiego przedsiębiorstwa Daimler Benz AG. W 1959 roku firma ta posiadała już 100 proc. udziałów Audi. Marka miała się kojarzyć z autami sportowymi. Obecnie firma należy do grupy Volkswagena i produkuje zarówno sportowe, jak i luksusowe auta. Charakterystyczne logo składające się z czterech pierścieni symbolizuje cztery marki: Audi, DKW, Horch i Wanderer. 

BMW

Największa potęga Bawarii to właśnie koncern marki BMW (niem. Bayerische Motoren Werke - Bawarskie Zakłady Silnikowe). Produkcja tych aut zaczęła się już przed pierwszą wojną światową. BMW ma piękną tradycję i historię - od małego auta do światowej klasy marki de lux. Logo marki przedstawia krąg śmigła na tle barw bawarskich. To symbol, który łączy korzenie lotnicze firmy z landem w Alpach. Marka od początku produkcji dostawała wiele zamówień, szczególnie z niemieckich ministerstw wojskowych. Obecnie BMW, oprócz aut, produkuje także motocykle i rowery. Niedaleko głównej siedziby firmy BMW w Monachium, w budynku BMW Welt, istnieje muzeum marki. Wystawę, która składa się z 7 części, można oglądać od 2008 roku. 


Mercedes

Karl Benz, Gotliieb Daimler, Maybach Wilhelm - trzech niemieckich inżynierów łączy swe siły z konsulem austriackim i zarazem sponsorem przedsięwzięcia, Emilem Jellinkiem, by stworzyć auto o nazwie Mercedes (imię córki sponsora). Tak powstaje pojazd najdroższej marki świata. W ciągu stu lat wyprodukowano ponad 19 mln najróżnorodniejszych aut marki Mercedes. Obecnie jeździ ok. 10 mln aut oznaczonych trójramienną gwiazdą. Sto lat temu zakłady Daimlera produkowały ok. 100 pojazdów rocznie. Dziś rocznie produkuje się 1 mln mercedesów. Mercedes to trwałość, piękno i prestiż. 



Opel

Jeden z pierwszych producentów aut w Niemczech, od 1929 roku należy do amerykańskiego koncernu General Motors. Po pierwszej wojnie światowej marka Opel dominowała na rynku samochodowym. Szczególnie popularne okazały się modele Opla - Olympia i Rekord z 1968 roku. Obecnie Opel to drugi co do wielkości producent samochodów osobowych, jednak od lat 80. drastycznie spada sprzedaż tych aut. Marka otworzyła fabrykę swoich samochodów także w Polsce - w Gliwicach. Na świecie "ople" sprzedają się pod wieloma nazwami, są to między innymi Chevrolet (Ameryka Łacińska) czy Cadillac. 

Porsche

Marka od zawsze kojarzy się przede wszystkim z prędkością i luksusem. Porsche ma bardzo interesującą historię. Założyciel firmy i konstruktor, Ferdinand Porsche, początkowo produkował wyłącznie samochody. Jednak z nakazu Adolfa Hitlera stał się jednym z większych producentów pojazdów wojskowych w czasie II wojny światowej. Pierwsze sportowe auto powstało na prośbę syna Ferdinanda - Ferry'ego Porsche, który w 1947 roku przejął przedsiębiorstwo ojca. Ferdinand Porsche był pierwszym konstruktorem Volkswagena Garbusa, dlatego firma praktycznie do dzisiaj wykorzystuje wiele części pochodzących z koncernu VW. Co ciekawe, pierwsze, oryginalne logo firmy do dziś nie uległo zmianie.

Volkswagen

Volkswagen VW Käfer to symbol powojennego boomu gospodarczego. Bardzo szybko tzw. Garbus stał się najchętniej eksportowanym niemieckim autem. Chętnie kupowali go również Niemcy, bo samochód można było dostać w przystępnej cenie. Volkswagen osiągnął niekwestionowany sukces. W miarę upływu czasu marka zaczęła poszerzać się o inne modele. Przy produkcji samochodów zaczęła współpracę ze Skodą i Seatem. Volkswagen bardzo szybko stał się jednym z największych producentów aut na świecie. Nawet grupa samochodów luksusowych, takich jak Lamborghini, Bentley i Bugatti należy do grupy VW.


Słynne niemieckie zabytki 


Niemcy jako kraj znany jest z wielu zabytków i kilku niezwykłych miejsc o wielkim uroku. Należą do nich przede wszystkim: pałac Zwinger w Dreźnie, który jest jednym z najsłynniejszych europejskich obiektów późnego baroku. Forteca Neuschwanstein – jest jednym z najbardziej znanych zabytków turystycznych Niemiec, obiekt ten jest tak niezwykły, że mamy wrażenie jakbyśmy przenieśli się do jakiejś baśni. Kolejnym z najważniejszych zabytków Niemiec jest katedra w Kolonii. Jest ona wspaniałym dziełem architektury gotyckiej i jedną z najbardziej monumentalnych świątyń katolickich. Katedra ta jest drugą co do wielkości, chrześcijańską świątynią na świecie. Zamek w Heidelbergu łącznie z zabytkowym mostem nad rzeką Neckarem, to z całą pewnością najbardziej zachwycający z pejzaży, jaki można zobaczyć w Niemczech. 

Miejsca w niemieckiej przyrodzie 


Biorąc pod lupę świat natury, to czekają na nas do zwiedzenia również dwie wyspy na Jeziorze Bodeńskim – Mainau i Reichenau. Reichenau znana jest głównie z postawionego na wyspie klasztoru Benedyktynów. Mainau określa się często mianem wyspy kwiatowej – słynie ona głównie z pięknych parków i ogrodów, które zapełnione są tropikalną roślinnością. Kolejną ciekawostką i zarazem najważniejszym miejscem jest Brama Brandenburska. Jest to zabytkowa budowla, która jest najbardziej charakterystyczną rzeczą z której słyną Niemcy. Na odwiedzenie czeka oczywiście jeszcze wiele innych niesamowitych miejsc, których nie sposób tutaj wszystkich opisać. 

Znani Niemcy 


Pomimo tego, iż naród niemiecki dał światu szereg znakomitych i nieocenionych ludzi to w rankingu, najbardziej znani Niemcy – na pierwszym miejscu uplasował się Adolf Hitler (pomimo faktu że tak naprawdę pochodził on z Austrii). Osobnik ten przez swój haniebny życiorys, stał się jedną z najbardziej znanych osób na świecie. Pomijając ten negatywny obraz, naród niemiecki wydał światu również wielu wartościowych ludzi. Oto najsłynniejsi Niemcy: Jan Gutenberg – wynalazca druku, Jan Sebastian Bach – najgenialniejszy kompozytor XVIII wieku, Ludwig van Beethoven – wspaniały kompozytor i pianista, Albert Einstein – największy fizyk XX wieku, Friedrich Nietzsche – filozof niemiecki polskiego pochodzenia, Karl Benz – wielki inżynier i pionier motoryzacji, Rudolf Diesel – konstruktor i wynalazca silnika diesla, Ferdynand Porsche – konstruktor samochodów, bracia Grimm – pisarze i uczeni niemieccy, Joseph Ratzinger – papież Kościoła Rzymskokatolickiego. 

Handel w niedziele


Pewnie większość z was o tym wie, ale gdyby jednak ktoś nie wiedział, to przypominamy, że generalnie sklepy są w Niemczech w niedzielę nieczynne. Także wycieczka całą rodziną do supermarketu czy centrum handlowego odpada, ale to nie znaczy, że nic nie da się kupić. Wiele sklepików z pieczywem czy ciastami jest czynne. Tak samo część stacji benzynowych może zapewnić wam przeżycie jakoś do poniedziałku. Założenie jest takie, że rodzinka wybiera się w niedzielę na spacer, do kina, do kościoła, a potem wstępuje do cukierni czy piekarni po jakiś deser, który zje po niedzielnym obiedzie. 

W niedzielę można wybierać się zwykle na jakiś festyn. Kupuje się np. pieczoną rybę (pstrąga) z frytkami, a potem jeszcze jakieś domowe wypieki lokalnej społeczności. Chciałoby się zjeść od razu, bo pyszne, ładnie wyglądające. Ale niestety, nie zawsze pojemność żołądka wystarcza i kawałki tortu czy rolady muszą zapakowane powędrować do domu. Taki torcik z mandarynkami albo malinami, z bitą śmietaną, albo z polewą czekoladową. Zatem, jak widać, w niedzielę też można odwiedzić sklep czy stoisko z jedzeniem, a tak zaopatrzeni bez problemu dotrwamy do poniedziałku i otwartych marketów wielkometrażowych. 

Flohmarkt - handel na pchlim targu 


Warto pamiętać o targach staroci zwanych po niemiecku Flohmarkt. Po polsku znaczy to pchli targ. Można tam zarówno sprzedać, jak i kupić wiele używanych rzeczy. Jeśli chcemy się czegoś pozbyć, zwykle musimy wnieść opłatę za stoisko, np. 10 euro. Czasem można znaleźć darmowy Flohmarkt. Można wybrać się całą rodziną z dziećmi na takie sprzedawanie i kupowanie. Czasem ma się wrażenie, że więcej jest sprzedających niż kupujących. Udaje się pozbyć wielu niepotrzebnych drobiazgów. Ale jeśli trzeba ponieść opłatę targową, to na drobiazgach sprzedanych może niewiele zostać.  

Na Flohmarkt warto stawić się z rzeczami około godziny przed początkiem handlowania. Możemy wtedy wybrać stoisku lub je sobie zbudować z wykorzystaniem stolika czy koca. Układamy rzeczy, przyklejamy ceny i czekamy za klientów. Przed wybraniem się na taki targ, warto skontaktować się z organizatorem, żeby dowiedzieć się czy zapewnia stoliki lub inne elementy do budowy stoiska. Gdy jest gorąco, warto zaopatrzyć się też w parasol od słońca. Oczywiście przydadzą się też drobne do wydawania reszty. Możemy także przyjść na Flohmarkt wyłącznie jako kupujący czy oglądacze i szperacze. Niektóre targi mają z góry narzuconą kategorię, np. ubrania zimowe. Inne zawierają informacje, że będą sprzedawane rzeczy małe i duże, czyli tak naprawdę wszystko. Zatem np. zabawki, ubrania, modele, książki i wiele więcej. Myślę, że będąc w Niemczech warto zobaczyć przynajmniej jak to wszystko funkcjonuje.

Koszty życia w Niemczech 


Koszty życia w Niemczech, na koniec roku 2016, a początek 2017 zmieniają się w stosunku do rejonu, w którym się znajdujemy. Najmniejsze i najkorzystniejsze ceny mieszkań znajdują się na terenach wschodnich Niemiec. Na wschodzie możemy oczekiwać najniższych cen i wydatków na comiesięczne utrzymaniem i życie w Niemczech. Oczywiście to, ile kosztuje życie w Niemczech oraz ile należy na nie przeznaczyć – jest bardzo indywidualną sprawą. W tym wpisie przyjrzymy się temu ile kosztuje jedzenie w Niemczech oraz jak wyglądają pod tym względem koszty i ceny pozostałych produktów spożywczych z perspektywy polskiego emigranta. 

Ceny produktów spożywczych w Niemczech


Wbrew powszechnej opinii ceny produktów spożywczych w Niemczech są niewiele droższe niż w Polsce. Niektóre artykuły kupimy nawet za lepszą cenę niż w naszym kraju. Najtańsze zakupy zrobimy w niemieckich supermarketach takich jak Aldi, Lidl czy Kaufland. Natomiast znacznie więcej będą nas kosztować zakupy w sklepikach osiedlowych. Za litr mleka lub chleb niemiecki, musimy zapłacić około 1,2 euro – w tym samym przedziale cenowym znajduje się również butelka piwa. Artykuły chemiczne cenowo są bardzo zbliżone do polskich. Proszki do prania z Niemiec to koszt około 8 euro, cena szamponu do włosów zaczyna się od mniej więcej 2,5 euro. 

Niemieckie sklepy spożywcze i przemysłowe 


My Polacy przyzwyczailiśmy się do tego, że nasze sklepy są otwarte niemalże 24h na dobę. W Niemczech możemy doznać jednak lekkiego rozczarowania – niemieckie sklepy otwarte są przeważnie od 10 do 18. Wyjątek stanowią jedynie markety, które są czynne o wiele dłużej. Niemieckie sklepy mięsne, apteki i piekarnie czynne są zazwyczaj już od pierwszych godzin porannych. W dni świąteczne oraz w niedziele większość sklepów niemieckich jest zamknięta. Wyjątek stanowią jedynie małe kioski oraz sklepy ulokowane na stacjach benzynowych.


Tanie sklepy w Niemczech 


Pracując w Niemczech naturalną rzeczą jest dla nas zminimalizowanie kosztów życia. Tanie sklepy w Niemczech pozwolą nam zaoszczędzić na kosztach utrzymania i zrobić tanie zakupy. Tanie markety w Niemczech to przede wszystkim: Aldi, Penny, Lidl i Netto – niestety charakteryzują się one dość małą ofertą towarów. Więcej asortymentu znajdziemy w sklepach takich jak Real, Edeka czy Kaufland jednak cena za towary będzie w nich już nieco wyższa. Warto dodać również tutaj sieć sklepów odzieżowych Kik (www.kik.de) – można w nich zakupić ubrania w bardzo niskich cenach. Ostatnią rzeczą, o której musimy wspomnieć w tanich zakupach w Niemczech jest wyszukiwarka ofert dnia www.supermarktcheck.de, dzięki niej znajdziemy informacje na temat promocji oraz o atrakcyjnych ofertach w rozmaitych niemieckich sklepach. 

W Niemczech bywa taniej niż w Polsce 




Wiele osób ma takie wrażenie, że większość artykułów jest w Niemczech tańsza niż u nas w Polsce. Płyny do płukania, czy do prania mają o wiele większa jakość, niż te na naszym polskim rynku. Jedynie jaki jest minus, to jakość oraz smak ich mięsa i wędlin, możliwe, że to różnice z powodu sposobów produkcji i kulinarnych przyzwyczajeń, które są różne. Nasze lepsze i to wedle wielu degustatorów. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz