piątek, 20 stycznia 2017

Efektywna nauka języka niemieckiego

Jak efektywnie uczyć się języka niemieckiego? 


Niektórzy mawiają, że metod uczenia się języków obcych jest tyle, ile samych uczniów – każdy musi wybrać taki sposób nauki, który najbardziej odpowiada jego oczekiwaniom i najlepiej sprawdza się w praktyce. Tradycyjne podręczniki do nauki języka zdecydowanie nie są dla wszystkich, więc nie warto zmuszać się do kolejnych rozdziałów, jeśli tak podana wiedza „nie wchodzi” do głowy. Na początek trzeba przejrzeć dostępne podręczniki i wybrać taki, który najlepiej się przegląda, czyta, przypada nam do gustu. 


Trzeba też pamiętać o tym, że podręczniki pisane są dla wszystkich i zazwyczaj poświęcają tyle samo uwagi różnym umiejętnościom. W efekcie mogą się one okazać nietrafione w przypadku osób, chcących podszkolić się z danego obszaru języka, np. do konkretnej pracy. Często tak się zdarza w wypadku opiekunek, które szukają słówek związanych z codziennym życiem i chcą przede wszystkim szybko poprawić umiejętność mówienia i rozumienia albo pracowników budowlanych potrzebujących wyrażania konkretnych rzeczy zawodowych. W takiej sytuacji rozdziały na temat choćby trzęsień ziemi czy ćwiczenia wymagające pisania listów z wakacji okażą się mało przydatne, nudne i nieużyteczne. Dobry lektor na prywatnych lekcjach powinien umieć nauczyć języka z potrzebnego pilnie obszaru. 

Dziesięć praktycznych porad na efektywną naukę języka niemieckiego 


W dzisiejszych czasach języki obce są podstawą, a w Unii Europejskiej to ponad 30 języków. Dzieci uczą się ich już od przedszkola, zwykle jednak nie więcej niż dwa lub trzy, nie zawsze te, jakie okażą się w przyszłości nam potrzebne. Jednak umysł dorosłego człowieka nie pochłania wiedzy tak szybko jak umysł dziecka. Można uczyć się języka wiele lat i wciąż nie umieć się nim posługiwać w praktyce. Można również uczyć się go latami ale efektywnie, a to dzięki skutecznym metodom i zmyślnym sposobom! 

Szybka nauka języka obcego, w tym niemieckiego może być skuteczna tylko wtedy, kiedy materiał do nauki zostaje ograniczony do minimum i jest on najbardziej praktyczny, użyteczny. Innymi słowy, uczysz się tylko najprzydatniejszych zwrotów, słówek niemieckich, które stosuje się w praktyce nawet kilkadziesiąt razy w ciągu dnia, a eliminujesz rzeczy, których w ogóle nie używasz. Dzięki temu, materiału jest mało, ale jest on najczęściej wykorzystywany i możesz nauczyć się go już np. w tydzień czy dwa codziennej intensywnej nauki i po tym czasie zacząć rozumieć język niemiecki w danym zastosowaniu. 

Skupiaj się tylko na mniej więcej 1000 najczęściej używanych niemieckich słów, co według badań odpowiada za 80% zrozumienia języka. Zasada ta dotyczy prawie wszystkich języków obcych, a lista podstawowych słówek to zwykle od 900 do 1200 popularnych wyrazów, a za najpilniejsze minimum bierze się zwykle około 300 do 350 słów. Nie tracisz czasu na słówka, które używasz raz na rok albo wcale i to jest bardzo praktyczne. W taki sposób już po niedługim okresie czasu zaczynasz widzieć efekty, szczególnie jak nauka języka ma służyć pracy w konkretnym zawodzie czy w konkretnej firmie. 


Ucz się codziennie 


Codzienna nauka języka obcego, w tym niemieckiego jest ważnym czynnikiem postępu. Nikt nie mówi, żeby uczyć się codziennie po pięć godzin. Tak naprawdę wystarczy tylko 20-30 minut dziennie, a najlepiej około godziny lekcyjnej. Każdego dnia zapisz sobie na małej karteczce około 5-10 niemieckich słówek. Noś tę karteczkę przez cały dzień np. w torebce lub kieszeni i zaglądaj na nią w każdej wolnej chwili, np. jadąc autobusem, samochodem stojąc na czerwonym świetle lub w korku, podczas przerwy w pracy lub podczas obiadu. Wykorzystaj na naukę czas tracony na nic! 

Nauka na zasadzie 80/20 


Istnieje teoria, że znajomość 20 procent słówek w języku niemieckim, pozwala na zrozumienie 80 procent rozmów i tekstów. W internecie można znaleźć informację na temat 1000 najczęściej używanych słówek. Jeżeli znasz podstawy gramatyki (wymagane przy zasadzie 80/20) to nauczenie się tych tysiąca słów powinno umożliwić ci zrozumienie każdego prostego tekstu czy również rozmowy. Zapamiętaj! Naucz się tych tysiąca najczęściej używanych słów już na początku nauki języka niemieckiego. Ucz się wszystkich rzeczowników od razu z rodzajnikami! Poprawna znajomość niemieckich rodzajników to 80 procent sukcesu! 

Ucz się powoli 


Nie wszystko na raz! Podziel sobie wszystko na małe kawałki i małymi kroczkami zmierzaj do celu! Ucząc się wszystkiego po trochę ale na raz, zrobisz sobie więcej krzywdy niż pożytku! Podstawowe pierwsze lekcje warto solidnie ugruntować, powtórzyć wiele razy, często do nich wracać. 


Ucz się samemu lub w małych grupach


Nauka w szkole językowej, w której w grupie znajduje się ok 8-15 osób nie przyniesie tak dobrych efektów jak nauka indywidualna lub w małych np. 2-5 osobowych grupkach. Każdy ma inny styl i inne tempo uczenia się. Jedni uczą się wzrokowo, inni na słuch. Dodatkowo nauka w dużej grupie utrudnia opanowanie poprawnego akcentu.

Powtarzaj lekcje 


Już Rzymianie wiedzieli, że "repetitio mater studiorum est". Hermann Ebbinghau, niemiecki psycholog zajmujący się naturą zapominania, stworzył krzywą zapominania. Co to znaczy? To proste! Aby zapamiętać coś na zawsze, trzeba to powtórzyć kilka razy w różnych odstępach czasu.

Nie bój się i mów, mów, mów! 


Aby władać językiem, trzeba w nim mówić, dużo mówić. Nikt z nas nie rodzi się wszechwiedzącym. Wszyscy popełniamy błędy. Każdy, kto zaczyna uczyć się języka obcego również je popełnia Ale to nie jest powód do wstydu! Trening czyni mistrza. Krótko mówiąc, tylko MÓWIĄC zdołasz się czegoś nauczyć!

Myśl po niemiecku 


Spróbuj od czasu do czasu myśleć tylko po niemiecku, co oczywiście dotyczy każdego języka obcego jaki chce się opanować. Oczywiście, nie jest to łatwe. Jednak dopiero wtedy przekonasz się ile słówek z życia codziennego nie znasz! Zapisuj je sobie na karteczce lub w telefonie komórkowym, wyszukaj w słowniku i naucz!! Dla tych, którzy uczą się języka niemieckiego, myślenie w tym języku jest bardzo ważne. Wiele osób mówi po niemiecku używając niemieckich słówek, ale polskiej gramatyki! Myśląc po niemiecku od samego początku nauki osiągniesz swój cel! 

Wzrokowcy dużo czytają , słuchowcy dużo słuchają 


W praktyce, jedni są bardziej słuchowcami i muszą ucząc się języka dużo słuchać, inni zaś są wzrokowcami i muszą dużo czytać, zatem zawsze powinni mieć pod ręką coś do czytania, co samodzielnie są w stanie czytać ze zrozumieniem. 

Nauka plus zabawa z językiem 


Nauka połączona z zabawą to gwarantowane efekty! Zamiast siedzieć nad książką i uczyć się słówek na pamięć, wybierz bardziej ciekawą metodę. Książki są dobre do nauki lub powtórki gramatyki! Ucz się słówek w następujący sposób: 

Słuchaj niemieckiego radia, także w internecie. Osłuchaj się z językiem którego się uczysz. 

Zmień cel wakacji – zamiast nad polskim morzem, spędź swój urlop nad morzem niemieckim! Połącz wakacje z nauką, a zobaczysz efekty!

Oglądaj niemiecką telewizję – powróć do dzieciństwa i zacznij np. od KIKA. Oglądaj bajki i programy dla dzieci przez pierwszy semestr nauki. W ten sposób nauczysz się najwięcej i najszybciej, bo to jest elementarz, podstawy języka. Co najlepsze, programy dla dzieci zawierają najważniejsze słówka, które trzeba znać aby można porozumiewać się po niemiecku. Dopiero po opanowaniu tego poziomu języka, zacznij oglądać inne niemieckie programy jak ZDF, SAT1, PRO7. Dzięki oglądaniu bajek dla dzieci możesz poznawać podstawowe słowa oraz krótkie, nieskomplikowane gramatycznie zdania. Poza tym, w bajkach łatwo zorientować się w akcji – nawet jeśli nie zna się użytych w niej słów – ponieważ bohaterowie bardzo dobrze przekazują emocje i co więcej, prawie zawsze pokazywane są rzeczy, o których mowa. 

Czytaj po niemiecku – tu również zacznij od czytania komiksów oraz bajek dla dzieci. Czytaj je co jakiś czas podkreślając niezrozumiałe słówka, a z czasem się utrwalą. Jeżeli uznasz, że jesteś gotów, spróbuj przeczytać niemiecką książkę. Oczywiście nie musi to być od razu Goethe. Zacznij np. od jakiejś lektury szkolnej dla uczniów klas szkół podstawowych. 

Słuchaj niemieckich piosenek – jest wielu wspaniałych niemieckich artystów. Słuchaj ich piosenek, tłumacz ich teksty, śpiewaj z nimi i ucz się przy okazji! Wykorzystaj tę metodę np. jadąc samochodem! W ten sposób nauczysz się mnóstwo przydatnych zwrotów, poprawisz swój akcent, obsłuchasz z językiem i co najważniejsze poszerzysz słownictwo! Piosenki w miarę możliwości warto podśpiewywać,co bardzo ułatwia zapamiętanie słów i znaczeń, także tych przenośnych i alegorycznych. Podobnie jest z poezją, ale zaczynamy od wierszyków dla dzieci. 

Oglądaj niemieckie filmy na DVD lub YouTube – wybierz sobie jakiś film i oglądaj go po niemiecku z niemieckimi napisami. Filmy na DVD po niemiecku to bardzo przydatna forma nauki, gdyż każdą niezrozumianą scenę można zatrzymać i obejrzeć jeszcze raz. W ten sposób na pewno obsłuchasz się z językiem! 


Nauka z internetem


W internecie można znaleźć niemal wszystko. Bill Gates rzekł niegdyś: Jeżeli czegoś nie ma w Google to znaczy, że to nie istnieje. Istnieją miliony stron oraz blogów służących do nauki języków obcych. Odłóż nudną książkę na bok i skorzystaj z nich! Ucz się interaktywnie! 

Jeśli nauka jest nieskuteczna - czas zmienić sposoby nauki...


O tym pamiętaj podczas nauki: 


- ucz się na głos, głośno czytaj, głośno mów, na głos powtarzaj słówka i krótkie zdania! 

- kluczem do zapamiętywania jest częste powtarzanie; powtarzaj już przerobione lekcje! 

- najważniejsza jest systematyczność – poświęcaj na naukę co najmniej 20-30 min dziennie; 

- ucz się w każdym miejscu: w myślach próbuj nazywać otaczające Cię przedmioty, zdarzenia podczas spaceru, w autobusie itp.; gdyż normalnie musisz umieć nazwać wszystko, co znajduje się w miejscu w którym jesteś; 

-jeśli zamierzasz uczyć się np. przez kilka godzin, koniecznie rób sobie przerwy (5-10 min co godzinę) – dzięki temu więcej zapamiętasz i łatwiej będzie Ci się skupić;

- unikaj tworzenia długich list słówek, które potem starasz się zapamiętać, gdyż zwykle lepiej uczyć się nowych wyrazów poprzez stosowanie ich w zdaniach; wiele osób jednakże dobrze uczy się słówek, jedynie wtedy, gdy często je przepisuje, wypisuje, robi ich użytkowe listy, mini słowniczki; 

- jeśli masz okazję do rozmowy po niemiecku – wykorzystaj ją; nie bój się mówić, nawet jeśli masz problem z budowaniem zdań, bo tylko tak wyćwiczysz płynne posługiwanie się językiem w mowie;  

- jeśli masz znajomą osobę, która jak ty uczy się niemieckiego, umawiaj się raz na tydzień na godzinę czy dwie, ale z warunkiem, że o wszystkim rozmawiacie tylko po niemiecku; 

- dla ogólnego opanowania języka potrzeba zwykle około tysiąca podstawowych słówek, z naciskiem na to, aby jak najwięcej z ich pomocą nauczyć się powiedzieć i napisać; do tego, a częściowo z tego, zwykle około 300 słówek technicznych z wybranego zawodu jako podstawa; 

- żywy język to także jego wulgaryzmy, których możesz nie używać, ale musisz znać, aby wiedzieć o czym inni rozmawiają i co od czasu do czasu do Ciebie mówią tubylcy, a to od kilkunastu do kilkudziesięciu słów, zwykle często używanych w wielu środowiskach! 

Tych dziesięć wskazówek to oczywiście nie wszystkie możliwości nauki języka niemieckiego, ale na pewno najskuteczniejsze. Język niemiecki do łatwych raczej nie należy, ale myślę, że jako użytkownicy tak skomplikowanego języka, jakim jest polski, chyba nie powinniśmy narzekać. Niemiecki nie jest aż tak łatwy jak angielski lub języki romańskie, ale do tych najtrudniejszych również nie należy. Przede wszystkim dlatego, że ma bardzo jasne reguły i struktury. Wystarczy je znać, aby z powodzeniem układać poprawne zdania i mieć pewność, że nie ma w nich błędów. 

Trzeba jednak pamiętać, że bez samozaparcia, motywacji i dyscypliny nie zyska się zbyt wiele, pomimo zachęcających ofert szybkiej nauki w szkołach językowych! To Ty odnajdujesz w sobie szczerą chęć, cel i motywację do nauczenia się jakiegokolwiek języka obcego. Najbardziej oporni na naukę, zwykle muszą po prostu więcej razy powtarzać każdą lekcję - aż do skutku. Ćwiczenie, powtarzanie - oto co czyni mistrzem w każdej dyscyplinie. Najłatwiejszym do nauczenia się językiem na świecie jest Esperanto - prosty język międzynarodowy oparty na rdzeniach słów z najważniejszych języków europejskich - polecamy zacząć od Esperanto tym, którzy uważają się za najgorsze beztalencie do języków obcych, bo rok Esperanto daje dobry start do każdego języka europejskiego. Wiele językowych głąbów, po nauczeniu się Esperanto, opanowało jeszcze jeden, dwa, a nawet trzy naturalne języki obce! 

Viel Glück beim Lernen! 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz