Jak efektywnie uczyć się języka niemieckiego?
Niektórzy mawiają, że metod uczenia się języków obcych jest tyle, ile samych uczniów – każdy musi wybrać taki sposób nauki, który najbardziej odpowiada jego oczekiwaniom i najlepiej sprawdza się w praktyce. Tradycyjne podręczniki do nauki języka zdecydowanie nie są dla wszystkich, więc nie warto zmuszać się do kolejnych rozdziałów, jeśli tak podana wiedza „nie wchodzi” do głowy. Na początek trzeba przejrzeć dostępne podręczniki i wybrać taki, który najlepiej się przegląda, czyta, przypada nam do gustu.
Trzeba też pamiętać o tym, że podręczniki pisane są dla wszystkich i zazwyczaj poświęcają tyle samo uwagi różnym umiejętnościom. W efekcie mogą się one okazać nietrafione w przypadku osób, chcących podszkolić się z danego obszaru języka, np. do konkretnej pracy. Często tak się zdarza w wypadku opiekunek, które szukają słówek związanych z codziennym życiem i chcą przede wszystkim szybko poprawić umiejętność mówienia i rozumienia albo pracowników budowlanych potrzebujących wyrażania konkretnych rzeczy zawodowych. W takiej sytuacji rozdziały na temat choćby trzęsień ziemi czy ćwiczenia wymagające pisania listów z wakacji okażą się mało przydatne, nudne i nieużyteczne. Dobry lektor na prywatnych lekcjach powinien umieć nauczyć języka z potrzebnego pilnie obszaru.
Dziesięć praktycznych porad na efektywną naukę języka niemieckiego
W dzisiejszych czasach języki obce są podstawą, a w Unii Europejskiej to ponad 30 języków. Dzieci uczą się ich już od przedszkola, zwykle jednak nie więcej niż dwa lub trzy, nie zawsze te, jakie okażą się w przyszłości nam potrzebne. Jednak umysł dorosłego człowieka nie pochłania wiedzy tak szybko jak umysł dziecka. Można uczyć się języka wiele lat i wciąż nie umieć się nim posługiwać w praktyce. Można również uczyć się go latami ale efektywnie, a to dzięki skutecznym metodom i zmyślnym sposobom!
Szybka nauka języka obcego, w tym niemieckiego może być skuteczna tylko wtedy, kiedy materiał do nauki zostaje ograniczony do minimum i jest on najbardziej praktyczny, użyteczny. Innymi słowy, uczysz się tylko najprzydatniejszych zwrotów, słówek niemieckich, które stosuje się w praktyce nawet kilkadziesiąt razy w ciągu dnia, a eliminujesz rzeczy, których w ogóle nie używasz. Dzięki temu, materiału jest mało, ale jest on najczęściej wykorzystywany i możesz nauczyć się go już np. w tydzień czy dwa codziennej intensywnej nauki i po tym czasie zacząć rozumieć język niemiecki w danym zastosowaniu.
Skupiaj się tylko na mniej więcej 1000 najczęściej używanych niemieckich słów, co według badań odpowiada za 80% zrozumienia języka. Zasada ta dotyczy prawie wszystkich języków obcych, a lista podstawowych słówek to zwykle od 900 do 1200 popularnych wyrazów, a za najpilniejsze minimum bierze się zwykle około 300 do 350 słów. Nie tracisz czasu na słówka, które używasz raz na rok albo wcale i to jest bardzo praktyczne. W taki sposób już po niedługim okresie czasu zaczynasz widzieć efekty, szczególnie jak nauka języka ma służyć pracy w konkretnym zawodzie czy w konkretnej firmie.