piątek, 2 grudnia 2016

Joga z nauką języka niemieckiego

JOGA KLASYCZNA POŁĄCZONA Z NAUKĄ JĘZYKA NIEMIECKIEGO  


- prowadzi natywna lektorka niemeickiego i instruktorka jogi Bianka Rojek

Oferuję aż trzy rzeczy w jednym. Lekcje języka niemieckiego połączone z jogą plus relaksacja.

W ten sposób zaoszczędzisz czas i pieniądze. Oczywiście oferuję również zajęcia tylko w języku niemieckim. Ćwiczenia i lekcja języka w jednym i to na dodatek w relaksującej atmosferze. Hatha Joga to głównie ćwiczenia fizyczne, metody zdrowego oddychania, relaksacja i medytacja. Wspaniała okazja by załadować akumulatory, odstresować się.

Jestem trenerką, nauczycielką niemieckiego i od lat prowadzę zajęcia jogi w języku niemieckim, ale zajęcia jogi dla chętnych mogą odbywać się także w języku polskim!

Zapraszam na zajęcia w Krakowie lub okolicy. Jest to joga klasyczna, czyli bez klocków, pasków itp. Pracujemy tylko wyłącznie z silą woli - dla zaawansowanych i początkujących. Poziom języka jest również dla wszystkich do uzgodnienia - nie odstraszaj się tym. By uprawiać jogę wcale nie musisz być osobą giętką czy silną. Możliwe są również zajęcia indywidualne w uzgodnionych terminach - lekcjach.

czwartek, 1 grudnia 2016

Niemiecki w szkole i na wakacjach

Język niemiecki w Krakowie - o szkole, wakacjach i rodzajnikach 


Rozpoczęcie kolejnego roku szkolnego albo kolejnego sezonu intensywnej nauki, w nauce języka niemieckiego, przyciąga uwagę na słówka związane ze szkołą i nauką. A jak to w w czasie nauki czy szkoły, wspomnienia wakacyjnych lub urlopowych chwil nastrajają pozytywnie do działania, a także przywołują wspomnienia z wakacji oraz plany na kolejne wakacje, o czym zwyczajnie lubimy rozmawiać i marzyć. Wakacje w Niemczech to pewnie dobry pomysł, szczególnie jeśli chcemy doskonalić znajomość języka niemieckiego w mowie. 

die Sommerferien
Rzeczowników niemieckich najlepiej uczyć się od razu z rodzajnikiem. Rodzajnik sprawia Polskom i Polakom wiele trudności, ponieważ jest to część mowy, która nie występuje w języku polskim. Rodzajnik występuje przed rzeczownikiem i określa jego rodzaj i przypadek. 

Rozróżniamy rodzajniki:

- określone 

-- der - rodzaj męski, 
-- die - rodzaj żeński, 
-- das - rodzaj nijaki, 

- nieokreślone 

--ein - rodzaj męski, 
--eine - rodzaj żeński 
--ein - rodzaj nijaki

Rodzajnik określony: 

- występuje w liczbie pojedynczej i mnogiej,
- używany jest do rzeczowników, które są w jakiś sposób określone lub już znane z wcześniejszego kontekstu.

Rodzajnik nieokreślony: 

- występuje tylko w liczbie pojedynczej,
- używany jest do rzeczowników, które  występują po raz pierwszy i nic bliższego o nich nie wiemy.

W języku niemieckim  rzeczownik w większości nie zmienia swojej formy podczas odmiany przez przypadki (wyjątek: np. Genitiv). Funkcję tę przejmuje rodzajnik, dlatego znajomość odmiany rodzajnika jest niezwykle ważna. 

Przykładowo, Vater - może znaczyć zarówno ojciec, ojcu, ojca, ale:

der Vater - ojciec
dem Vater - ojcu
den Vater - ojca 

Nauka z natywną spikerką szybko i perfekcyjnie pozwoli ci opanować posługiwanie się rodzajnikami i ich odmianą w mówionym języku niemieckim, co pozwoli się poczuć swobodnie w pracy, sklepie czy wśród znajomych w Niemczech!

czwartek, 24 listopada 2016

Język niemiecki Kraków - Bianka Rojek

Język niemiecki - nauka w Krakowie z natywnym spikerem - mit Muttersprachler


Język niemiecki, po niemiecku: deutsche Sprache, Deutsch – to język z grupy zachodniej rodziny języków germańskich. W rzeczywistości stanowi on grupę kilku języków zachodniogermańskich, które często są określane jako języki niemieckie; standardowy język niemiecki (Standard Hochdeutsch) oparty jest na Biblii Marcina Lutra, która z kolei opiera się na języku mówionym w Górnej Saksonii i Turyngii. 

Neuschwanstein - niemiecki zamek
Język niemiecki zalicza się zasadniczo do typu języków fleksyjnych, przy czym odmiana rzeczownika jest stosunkowo uboga i do oznaczenia liczby i przypadka używa się przede wszystkim rodzajników. Język niemiecki ma liczbę pojedynczą z 3 rodzajami – męskim, żeńskim i nijakim, oraz liczbę mnogą bez podziału na rodzaje. Rodzaje męski i nijaki wykazują podobieństwo w odmianie, podobnie rodzaj żeński i liczba mnoga. Są 4 przypadki – mianownik, dopełniacz, celownik i biernik, przy czym najrzadziej używany jest dopełniacz (najczęściej zastępuje się go konstrukcjami z przyimkiem). Czasowniki mają bogatszą odmianę przez osoby, liczby, czasy i strony. Formy czasowników niemieckich nie rozróżniają natomiast rodzaju gramatycznego.